5 gyakori ok, amiért nem mozdul az elektromos kapud

5 gyakori ok, amiért nem mozdul az elektromos kapud
Végre rászántad magad és beszereltettél egy elektromos kaput. Nap mint nap élvezed a kényelmet, amit a gombnyomásra működő kapunyitás nyújt. Egyszer azonban, amikor éppen a gyerekkel rohansz az iskolába, vagy egy hosszú nap után fáradtan hazaérsz, megtörténik, amitől féltél. Nem mozdul az elektromos kapu. 

 

Mielőtt azonban a telefonért nyúlsz és tárcsázod az első szerelőt, akit találsz, egy-két dolgot mindenképpen ellenőrizz. Talán meglepődsz ezen, de ha veszed a fáradságot, és megpróbálod kideríteni, mi okozhatja a hibát, azt tapasztalhatod, hogy a probléma sokkal könnyebben megoldható, mint elsőre gondoltad (sok esetben). Ezzel nemcsak időt, hanem pénzt is megtakaríthatsz.

 

1. A fotocellák blokkolva vannak

A fotocellák alapvető biztonsági berendezések, amelyek minden elektromos kapun kötelezőek, legyen az toló- vagy szárnyaskapu. A fotocellák párban vannak, és infravörös sugarak segítségével kommunikálnak egymással. Ha ez a sugár megtörik, miközben az elektromos kapu mozgásban van, akkor a rendszer jelzi a kapunak, hogy hagyja abba a mozgást, álljon meg, majd ismét nyíljon ki. A fotocellák megakadályozzák, hogy a kapuk rácsukódjanak a várakozó autókra, vagy – ami még fontosabb – emberekre.

Ha ez a sugár megszakad, a fotocellák néhány másodpercet várnak, majd megpróbálják újra létrehozni a kapcsolatot. Ha továbbra sem tudják, akkor ismét várnak néhány másodpercet, mielőtt újra próbálkoznának. Így megy ez egészen addig, amíg a jel útja ismét akadálymentessé válik.

De mi van akkor, ha első ránézésre nincs semmi a fotocellák között? Nos, lehet, hogy mégis van. Mielőtt szerelőt hívsz nyitott helyzetben maradt elektromos kapudhoz, ellenőrizz minden egyes fotocellát és győződj meg arról, hogy semmi nem akadályozza őket. A legapróbb akadály is megszakíthatja a kapcsolatot, sőt a közelben lévő dolgok is. Gyakran előfordul, hogy a sugár útjába hajló levelek, növények vagy akár a rákerült kosz, esetleg hó blokkolják a kapcsolatot. Ezért fontos, hogy mindig alaposan ellenőrizd az egyes fotocellákat és biztosítsd a sugár zavartalan útját.

 

2. A kapu sínjei koszosak

A sínen guruló kapuk V-alakú vagy U-alakú síneken, esetleg gömbvason vagy szögvason futnak. A betűk a kerekeken lévő bemélyedés formájára utalnak, a V-alakú ékhez hasonló, míg az U-alakú lekerekített. Bármilyen formájú is legyen a sín, ha nincs alaposan karbantartva, akadályozhatja a kapu sima mozgását.

A síneket rendszeresen ellenőrizni kell, ugyanis a szennyeződések és törmelékek (például elszáradt levelek) felgyülemlenek, ezzel eltömítve a síneket, és akadályozva a kapu elmozdulását. Mielőtt szerelőt hívsz, a legjobb, ha megvizsgálod a síneket – még akkor is, ha biztos vagy benne, hogy már tiszták.

 

3. Az akkumulátorok, elemek lemerültek

Lehet, hogy az elektromos kapud nem akkumulátorral, elemmel működik, de bizonyos alkatrészek igen. Ilyenek például a vezeték nélküli fotocellák, amelyek általában jóval a meghibásodásuk előtt figyelmeztetnek. Ha azonban nem veszel róluk tudomást – akár véletlenül, akár hanyagságból – könnyen megállíthatják az elektromos kapu teljes mozgását.

Hasonlóképpen, a távirányító elemei is meghibásodhatnak vagy lemerülhetnek, ezért mielőtt szerelőt hívsz, nézd meg, hogy egy gyors elemcsere megoldja-e a problémát.

       

4. A biztonsági élek érintkeznek valamivel

Az elektromos kapu biztonsági élei a kapu legfontosabb biztonsági alkatrészei közé tartoznak, bizonyos esetekben ez is fel van szerelve egy kapura. A biztonsági szalagokon található érzékelők rendkívül szenzitívek, és automatikusan leállítják, majd visszafordítják a kaput, ha akadályt észlelnek.

Ellenőrizd, hogy nincsenek-e túlnyúló ágak, benőtt sövény vagy nagyobb kövek az elektromos kapu útjában, hiszen a kapu akár egy kis ellenállás hatására is megfordulhat.

 

5. Szárnyas vagy lengőkapuk

Szárnyas vagy más néven lengőkapuknál szinten fenn állhatnak a problémák, a biztonsági fotocellára ugyanazok vonatkoznak, de sokkal nagyobb gond lehet a kapuszárnyak útjába került akadályok, lehullott falevelek nagyobb mennyiségben, de komoly gond lehet a hó is. 

Ezen szempontok figyelembevételével sokkal stabilabban használhatóak az elektromos kapuk.

 

Reméljük, tippjeink hasznosnak bizonyulnak és kisegítenek, ha esetleg te is hasonló helyzetbe kerülnél.